تبلیغات
در حاشیه - "جنگ جهانی سایبری‌" در راه است
در حاشیه

"جنگ جهانی سایبری‌" در راه است

چهارشنبه 5 آبان 1389

 

یك پایگاه خبری سازمان‌های جاسوسی را عامل حمله ویروس‌ استاكس‌نت به رایانه‌های صنعتی در ایران دانست و نسبت به بروز جنگ جهانی سایبری هشدار داد.

به گزارش گرداب، پایگاه خبری "ایلاف‌" در گزارشی با عنوان "جنگ جهانی الكترونیك‌" به بررسی نسل جدیدی از جنگهای ویرانگر می‌پردازد كه در آن ظرف چند ثانیه و بی هیچ هزینه‌ای، خسارتهایی سنگین به كشور هدف وارد می‌شود، جنگی كه سربازان آن هكرها و متخصصین فنآوری اطلاعات خواهند بود.

یك كارشناس فن‌آوری اطلاعات در گفت‌وگو با "ایلاف‌" بر این مطلب تأكید كرد كه پیش‌بینی‌ها از احتمال وقوع جنگ جهانی الكترونیك خبر می‌دهند؛ جنگی كه در خلال آن كشورهای درگیر وارد نبردی سخت خواهند شد، بی آنكه حتی یك سرباز، آسیب دیده و یا سلاحی نابود شود.

بنا بر اظهارات "ایمن ناطور‌" كارشناس فناوری اطلاعات، زمانی‌كه فناوری موفق شد‌ به ریزترین و جزئی ترین مطالب دست پیدا كند، سخن از امكان وقوع جنگ جهانی الكترونیك مطرح شد كه در خلال آن كشورهای درگیر، وارد جنگهایی وحشیانه خواهند شد بی آنكه حتی یك سرباز در این جنگ آسیب دیده و یا سلاحی نابود شود. علاوه بر این یك كارشناس حقوقی نیز تأكید دارد كه جهان به قدر كافی آماده این جنگ نیست و مصوبات قانونی بازدارندهای در این زمینه وجود ندارد.

ایلاف می‌نویسد: حملات ویروسی از طریق كرم رایانه‌ای "استاكس نت‌"، به صدها رایانه در سراسر جهان به ویژه ایران صدمه وارد كرد به گونه‌ای كه راه برای تكرار این خطر گشوده شد؛ مسئله‌ای كه در ابتدا به دلیل مهارت بالای به كار رفته در این فناوری و احتمال حضور برخی دولتهای پنهان در پشت ماجرا با هدف از كار انداختن توان صنعتی صنایع بزرگ، كاملا نامأنوس و غیرعادی می‌نمود؛ یكی از مثال‌ها در این زمینه، كرم رایانه‌ای "استاكس نت‌" بود كه سعی داشت به سیستمهای یكی از نیروگاههای هسته‌ای ایران وارد شود؛ مسئله‌ا‌ی كه موجب نگرانی می‌شود تكرار این حادثه و حمله به بخشهای بسیار حساس و سوءاستفاده از این اقدامات الكترونیكی با هدف حملات ویروسی ویرانگر است.

ایلاف از ایمن ناطور كارشناس فناوری اطلاعات درباره علت امتناع دهها متخصص فناوری اطلاعات از صحبت كردن پیرامون خطرهای قریب الوقوعی مانند "استاكس نت‌" سؤال كرد، وی در پاسخ اظهار داشت، بسیاری از كارشناسان طی سالهای اخیر به دلیل تخصص‌شان، درگیر حملات عادی هكرها مانند نفوذ به سیستم، انتشار ویروسهای عادی، كلاهبرداری اینترنتی و ... بوده‌اند و شمار اندكی از متخصصان، مشغول به كارگیری این تكنولوژی در تصفیه حسابهای سیاسی میان كشورهای بزرگ هستند.
ناطور تأكید كرد این فكر سالهای زیادی به طول انجامیده و مراحل اجرایی آن به سطوح بسیار پیشرفتهای رسیده است. ویروس "استاكس نت " در سطح سیاسی جهانی شده است، لذا جنگ جهانی الكترونیكی تنها یك احتمال نبوده بلكه بسیار نزدیك است.

پایه‌گذاری هك
ناطور بر این مطلب تأكید دارد كه دستگاههای اطلاعاتی جهان از چندین سال پیش، پرداختن به پرونده هكرهای اینترنتی به ویژه هكرهای حرفه‌ای را مورد توجه خود قرار داده‌اند؛ این دستگاههای اطلاعاتی، اخبار مربوط به آنها و شرایط بازداشت و موارد هكهای انجام شده توسط ایشان در سراسر جهان را مورد پیگیری قرار می‌دهند. پس از آن یكسری معاملات مخفیانه با مبالغ بالا، برای خرید آزادی زندانیان اسیر در چند كشور خاورمیانه صورت می‌گیرد. بدین ترتیب بسیاری از این زندانیان ناپدید شده و از این پس دیگر زندانی نبوده بلكه كاملا آزاد هستند و از طریق تفاهمنامه‌های انحصاری برای سازمانهای پیچیده‌ای كه به احتمال زیاد جاسوسی هستند كار می‌كنند تا اقدامات خرابكارانه ایشان بر روی شبكه عنكبوتی اینترنی از جانب این كشورها و تحت مالكیت ایشان باشد.

بر اساس این گزارش ناطور می‌افزاید كه خود وی از شاهدان عینی تجربه‌ای بوده كه در آن هیئت دولت یك كشور عربی چند سال پیش، گروهی از هكرهای مشهور جهان را چند روزی از زندان آزاد كرد تا در یك عملیات بین المللی با حضور چندین شركت جهانی فعال در زمینه سازمانهای اطلاعاتی و سلامت عمومی فضای اینترنت شركت كنند. در نتیجه این عملیات حسابهای بانكی بیرون كشیده و به معاملات بازار بورس دست برده شد و ظرف چند ساعت سودهای زیادی به دست آمد. مسئله‌ای كه زنگ خطری بزرگ برای دست‌اندركاران این زمینه بود، تا جائی‌كه همان موقع سؤال مهمتری را مطرح كردند؛ چه باید كرد كه خطر هكرهای اینترنتی در همین حد باقی مانده و از آن تجاوز نكند و احتمالات مطرح شده از سوی تروریسم جهانی نیز در نظر گرفته شود.

عملیات اطلاعاتی
به اعتقاد ناطور آنچه اخیرا در ایران و چین رخ داد یك تجربه عملی برای تجربیات و تلاشهای پیچیده‌تر در مراحل بعدی بوده است. وی توضیح می‌دهد كه "استاكس نت‌"، تلاشی بود كه در پشت آن سازمانهای جاسوسی جهانی قرار داشتند. این سازمانها بسیاری از هكرهای حرفهای سراسر جهان را بسیج كردند و هدفشان نیز فراتر از عملیاتهای مرسومی است كه هكرها بدان عادت داشته‌اند. طرحها و برنامه‌های این عملیات رنگ نظامی به خود گرفته و رویكرد آن امنیت كشورهای دشمن، ثبات داخلی و اقتصاد آنها را هدف قرار داده است. اهدافی كه بی هیچ هزینه نظامی و مالی، در دسترس این دولتها قرار دارد.

وی توضیح می‌دهد كه كشورهای عربی وارد میدان شده‌اند و نمی‌خواهند در جنگ الكترونیك آینده، از این مهارتها عقب بمانند. گسترش بخشهای فناوری اطلاعات می‌تواند دلیلی پنهان مبنی بر تمایل این كشورها برای ورود به جنگهای الكترونیك كوچك با اهداف محدود، علیه كشورهای دشمن باشد.

سناریوهای وحشتناك
ناطور ضمن اشاره به اقدامات هكرها از قبیل، كلاهبرداری اینترنتی، انتشار ویروس، حمله به پایگاههای اینترنتی و نابودی محتویات آنها و اقدام به طراحی ویروسی مانند "استاكس نت‌" ویژه حمله به واحدهای بزرگ صنعتی جهان، بر این مطلب تأكید دارد؛ تا زمانیكه هوش الكترونیكی هكرها معیار و ملاك عملیاتهای بین المللی و حمله به كشورها باشد، كشورهای مخفی حامی این هكرها، شرایط حمایتی و سرمایه گذاری خود را برای این هكرها فراهم می‌سازند تا اهداف جدیدی را در برابر آنها قرار دهند. به عنوان مثال از این هكرها خواسته می‌شود ویروسی طراحی كنند كه به محض انتشار باعث ایجاد نقص در یكی از واحدهای تولید برق در یك كشور شود. حادثه‌ای كه می‌تواند ظرف چند ثانیه شهری بزرگ مانند نیویورك را در تاریكی مطلق فرو ببرد.

وی ادامه می‌دهد، این امكان وجود دارد ویروس دیگری برای نابودی برنامه‌های بورس ماهیانه كشورهای جهان طراحی شده و موجب ایجاد نواقص فنی در نظام چرخشی پول شود كه این مسئله منجر به زیانهای مالی شده و به شوك‌های مالی جهانی خواهد انجامید. در عملیاتی دیگر ممكن است ریلهای قطار، نابودی هواپیما و به آتش كشیدن میدانهای نفتی هدف عملیات باشد.

به گزارش ایلاف البته تعقیب عاملان این عملیاتها دشوار است، به ویژه آنكه دستگاههای جاسوسی حامی، سرمایه گذار و طراحان اصلی این عملیاتها هستند. به عنوان مثال می‌توان گفت در پشت بسیج كردن هكرهای یك كشور، دستگاه اطلاعاتی كشوری دیگر قرار دارد كه در كشور ثالث حاضر می‌شوند و هك الكترونیكی خود را به سمت كشور هدف می‌فرستند. این روند، یك عملیات بسیار پیچیده است كه ماهها به طول می انجامد. لذا نمی‌توان آن را به اقدامی منظم نسبت داد و یا طرف حاضر در پشت ماجرا را مشخص نمود.

ناطور درباره امكان مقابله با ویروس تأكید كرد، مقابله با هر ویروسی با تلاش مستمر، تولید برنامه‌های ضد ویروسی، طراحی برنامه‌های پشتیبانی و به روز رسانی مستمر با هدف سلامت عمومی شبكه مؤسسات و كارخانه‌های بزرگ ممكن است و این اقدامات قادرند تا حدی حملات ویروسی را كنترل كنند، هر چند میزان نفوذ ویروس‌ها همچنان بالا خواهد ماند. ناطور همچنین توضیح می‌دهد روش دیگر، روش درمان پس از حملات ویروسی است كه غالبا از طریق پاكسازی سیستمها از پوشه‌های نفوذ شده، انجام می‌شود كه این مسئله مدت زیادی به طول خواهد انجامید و در مقایسه با گسترش هدفها و هدفگیری تأسیسات حساس جهانی و رخ داد زیانهای بزرگ، درمان و پاكسازی سیستمها تا حد زیادی محدود و كوچك است.

قوانین ناقص
در همین زمینه "عبدالله مجالی‌"، كارشناس قانونی در زمینه قوانین الكترونیك اظهار داشت، آمادگی كشورهای جهان جهت رویارویی با خطرات ناشی از سوء استفاده اینترنتی و فناوری اطلاعات هر چند وسیع می‌نماید، ولی این آمادگیها در قبال خطرات این‌چنینی بسیار ناچیز بوده و تفاهمنامه‌های دوجانبه نیز در این زمینه پیچیده و غیردقیق است.

این تمهیدات و آمادگیها، خطرات حقیقی كه در آینده نزدیك، بخشهای امنیتی، اطلاعاتی و نظامی را در برمی‌گیرد پوشش نخواهد داد، چرا كه غالب قوانین فعلی مربوط به نحوه برخورد با شكلهای مختلف كلاهبرداری اینترنتی و تجاری، تعقیب طراحان و ارسال كنندگان ویروسهای از كاراندازی سایتها، نابودی اطلاعات و نیز ویروسهایی كه سیستمهای كامپیوتری را از كار انداخته‌اند بوده كه اغلب نیز قادرند با این ویروسها مقابله كرده و جلوی آنها را بگیرند.

در همین راستا، المجالی، كارشناس حقوقی از كشورهای جهان می‌خواهد هر چه سریعتر با كارشناسان تكنولوژی حمایت و سلامت جهانی و نیز كارشناسان حقوقی معاملات الكترونیك ارتباط برقرار كنند، تا بتوانند برای مقابله با خطرات آینده، ضمن تشكیل یك كمیته جهانی و در سایه طرحی بین المللی، قوانین تكنولوژیك جدید، سخت و بازدارندهای را برای ملزم ساختن كشورهای جهان تصویب كنند. هدف از این اقدام، مقابله با خطرات ناشی از سوءاستفاده‌های تكنولوژیك است، چرا كه كشورهای جهان جدید به اندازه كافی آمادگی رویارویی با جنگ الكترونیك در وسعت جهانی را ندارند.

منبع: فارسWhere is the Achilles heel?
سه شنبه 17 مرداد 1396 11:04 ق.ظ
What's up, after reading this awesome article i am as well delighted to
share my knowledge here with colleagues.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فهرست وبلاگ
آرشیو
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جستجو